Üniversiteye Hoş Geldin

Nasıl Kurulduk? Ne Yapmaya Çalışıyoruz?

2013 Gezi Direnişi’ne damga vuran 90 kuşağı, o tarihten önce kendisini hissettirmeye başlamıştı. 2011 yılında, şimdi kandırıldıklarını ilan edenlerin, cemaatle beraber YGS sorularını çaldıkları ortaya çıkınca 90 kuşağı ilk defa kitlesel bir şekilde sokağa çıktı. Aynı kuşak üniversiteye geçtikten sonra, 2012 yılı Aralık ayında, saltanat sevdalıları ODTÜ’ye girmeye çalışınca, Türkiye’ye yayılan bir direniş başlattı. Türkiye’nin onlarca üniversitesinde, günlerce çok büyük eylemler gerçekleşti. Bu kuşağın kitlesel eylemlerle siyaset sahnesine çıkmasının ardından da bizler gençliği bir araya getirecek, beraber tartışacağı, beraber karar alacağı ve uygulayacağı yollar aramaya başladık. Birçok üniversiteden, 200’e yakın kulüp ve topluluğun katılımıyla ODTÜ’de bir kongre düzenledik. 1965’te kurulan, Türkiye’de gençlik mücadelesinde önemli bir yer tutan FKF’nin yeniden kurulması kararı bu kongrede alındı.

6 Mayıs 2013’te, Denizlerin idam edilerek gençlik mücadelesinin bitirilmeye çalışıldığı günün yıldönümünde, kuruluşumuzu ilan ettik. Kuruluşumuzla, “Ne yaparsanız yapın, bu ülkede Denizleri bitiremezsiniz” demiş olduk.

Amacımız, karanlığa mahkum edilmeye çalışılan ülkemizi ve geleceğimizi gerici iktidarın iç ve dış politikadan tutun ekonomiye kadar her alanda sürüklediği bataklıktan kurtarmak, aydınlık günlere taşımaktır.