Nitelikli Barınma Hakkımızdır

Son yıllarda özellikle öğrenciler için çok büyük bir problem olan barınma sorunu, pandeminin de etkisi ile inanılmaz boyutlara ulaştı. Niteliksiz KYK yurtları, yüksek fiyatlı ya da tarikatların elinde olan özel yurtlar, insanca yaşamanın imkansız olduğu evler… Peki, soruyoruz:

Bir öğrenci eğitimini tamamlamak için barınma konusunda herhangi bir ücret ödemek zorunda mı?

Eğitimini tamamlamak için emek harcayan öğrencilerin eğitim materyalleri, sağlıklı beslenme, ulaşım ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının tamamen parasız bir şekilde karşılanabileceğini biliyoruz. Herkesin eşit ve nitelikli eğitime erişebilmesi tüm toplumu ileriye götürecektir. Çünkü eğitim basitçe “eğitim alan bireyin kendini kurtarması” olarak düşünülemez. Eğitimin kamusal bir konu olduğunun, yalnızca eğitim alan bireyleri değil toplumun bütününü etkilediğinin farkındayız.

Nitelikli barınma hakkı öğrencilerin en temel haklarındandır. Bir üniversite öğrencisi eğitim alırken aynı zamanda kirasını ödeyebilmek için yok pahasına ücretlerle, günde 10 saate varan işlerde çalışmak zorunda kalmamalı. Bir üniversite öğrencisi niteliksiz KYK yurtları ya da tarikat yurtları ile kira fiyatları asgari ücrete yaklaşan hatta bazı şehirlerde bunu da aşan niteliksiz evler arasında seçim yapmaya mahkum edilmemeli.

AKP’nin ve tarikatların gericiliği örgütleme alanı olarak gördüğü KYK yurtları kalitesiz, uzak ve en önemlisi yetersiz. Türkiye’de 8 milyon üniversite öğrencisi varken KYK yurtlarının kapasitesi ancak 700 bin civarında. Yurtlarda barınamayan öğrencilerin elinde ev kiralamak dışında bir seçenek kalmıyor. Büyük şirketlerin bir gecede 3 milyar 106 milyon TL’lik vergi borcunu silen AKP iktidarı, son 10 yılda İstanbul’da sadece 2 tane KYK yurdu yapabildi. Bu durum Türkiye’nin bütün illerinde benzer. Öğrenci sayısı her geçen yıl artarken, yurtların kapasitesi öğrenci sayısının yanından bile geçemiyor.

Eğitim almak için türlü türlü imkansızlıklar içerisinde emek harcayan üniversiteliler olarak taleplerimiz şunlardır:

  1. Tüm öğrencilere nitelikli, çağdaş, eşit ve erişilebilir barınma imkanı sağlanmalı.
  2. Eğitim her düzeyde, herkes için eşit ve tamamen parasız olmalı.

Bu taleplerin gerçekleşmesi için sadece istemenin yetmediğini biliyoruz. Bu talepleri savunan milyonlarca üniversiteli olduğunu biliyoruz. Eğitim ve barınma hakkımız için mücadele etmekten başka bir yol olmadığını da biliyoruz. Bu nedenle seni de haklarımız için mücadele etmeye çağırıyoruz. İmza ver, haklarımız için birlikte mücadele edelim.