Koronavirüs’ü de Sermayeyi de Yeneceğiz!

Ülkemiz ve dünyamız bir salgın tehdidi ile mücadele ederken; işçilerin ‘Evde kal’ uyarılarına rağmen üretime ara verilmemesinden kaynaklı olarak işlerine gitmek zorunda kaldıkları, herhangi bir önlem alınmaksızın uzun saatler boyunca çalıştırıldıkları ve patronların işçilerin canı pahasına kar etmeye devam ettiği bir dönemde 1 Mayıs’ı kutluyoruz.

AKP iktidarı memleketi işçiler için, gençler için, kadınlar için kısacası halkın geniş kesimleri için cehenneme çevirmiş bulunuyor. Ülkemizin zenginliği bir avuç yandaşa peşkeş çekilirken, ekonomik önlem paketinden emekçinin payına ücretsiz izin ve günlük 39 lira 24 kuruş düşüyor. AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından açıklanan ‘ekonomik önlem paketleri’ içerisinde vatandaş için göstermelik destekler yer alırken, patronlara teşvik üstüne teşvik veriliyor. Sokağa çıkmanın yasak olduğu günlerde dahi işçiler bu yasağın kapsamında bırakılarak kimi fabrikalar çalışma izni alarak çalışmaya devam ediyor. Sağlık emekçileri yeterli önlemler alınmadan, koruyucu ekipmanlar temin edilmeden salgınla mücadelede görevini yerine getirmeye çalışırken iktidar patronlardan başkasını umursamıyor.

AKP’nin 18 yıllık iktidarı emekçi halka sefalet dışında bir şey getirmedi. Gerekli tedbirler alınmadığı için işçiler ya hastalanmayı ve ölümü göze alarak çalışıyor ya da buna rağmen işinden, ekmeğinden oluyor. Milyonlarca kayıt dışı işçi herhangi bir sosyal güvenceleri olmaksızın çalışmaya devam ediyor. Milyonlarca genç işsizlik ve gelecek kaygısıyla baş başa bırakılarak umutsuzluğa itiliyor. AKP’nin yağmacı politikalarının getirdiği ekonomik yıkımın faturası halka kesiliyor.

Patronları kayırırken emekçilerin hayatını karartan,

İşçileri üç kuruş paraya sağlıklarını tehlikeye atarak çalışmaya zorlayan,

Emekçiden çalıp patronlar zengin eden bozuk düzene itirazımız var!

Gençlik, sermayeye karşı işçi sınıfının yanında saf tutmaya devam edecek. Koronavirüs’ü de, sermayeyi de yeneceğiz.

Yaşasın 1 Mayıs!

Yaşasın Sosyalizm!