İtirazım Var!

“Devlet neden öğrencilerin temel ihtiyaçlarını ücretsiz karşılasın?” Bir de şöyle soralım: Peki neden onlarca şirketin vergi borcu silinip, doğalgaz paramızla adı tecavüz ile anılan Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar bağış yapılsın? Biz birinci sorunun cevabını değil ikincisinin cevabını akıl dışı buluyoruz. Dahası da var. Diyanet’in yıllık bütçesi 11,5 milyar lirayı bulabiliyor ya da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bir günü halka 4,5 milyon liraya mal olabiliyorken tüm öğrencilerin yemek, ulaşım, barınma ve eğitim ihtiyaçlarının devlet tarafından tamamen parasız olarak karşılanabileceğini iddia ediyoruz. Açıklayalım:

Türkiye’de 7 milyon 250 binden fazla üniversite öğrencisi var. Bunlardan 1.662.205’i ihtiyaçlarını karşılamak için kredi veya burs alıyor. 5 milyon kişinin KYK borcu var ve 279 bin 797 kişi hakkında KYK borcu sebebiyle yasal işlem başlatıldı. Sadece 2017 yılında silinen 17 tane şirketin 3 milyar 106 milyon TL’lik vergi borcu, hakkında yasal işlem başlatılan tüm öğrencilerin kredi borcunun tamamını karşılamaya yetiyor. Yani şirketlerin vergi borcu silinebiliyorsa KYK borçlarının da tamamı silinebilir.

Saray’da bir gün bize 4,5 milyon liraya mal oluyor. Birilerinin “itibar”ı için sadece 1 günde harcanan bu parayla 409.091 üniversite öğrencisinin günlük yemek ihtiyacı karşılanabilir.

Diyanet’in sadece 2020 yılı bütçesi olan 11,5 milyar TL ile tüm üniversite öğrencilerine KYK kredisi ile eşit miktarda 3 aylık karşılıksız eğitim desteği sağlanabilir.

Yurt yapsınlar diye Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na bağışlanan 8 milyon dolarla 20 binin üzerinde öğrencinin hiç para ödemeden en pahalı devlet yurdunda barınması sağlanabilir.

Yani yandaşlar zengin edilirken ülkenin kalkınması ve ilerlemesi için olmazsa olmaz bir toplumsal ihtiyaç olan eğitimin finansmanı ise bireyselleştiriliyor. Oysa ülkemizin kaynaklarını sömüren bir avuç insanın dışında hepimizin çıkarına olan; eğitimin her düzeyde kitap, ekipman, yemek, içmek, barınmak ve hatta sosyalleşme harçlığı dahil tamamen ücretsiz olması. 17 şirket, bir gerici vakıf, Diyanet İşleri Başkanlığı ya da itibardan tasarruf etmemek(!) için yapılan tüm lüks harcamaları alt alta yazarsak bütün öğrenciler için tüm temel ihtiyaçların kolayca karşılanabileceğini görüyoruz. Yoksulluğa, geleceksizliğe, aklımızla dalga geçenlere itirazımız var. Fikir Kulüpleri Federasyonu olarak “İtirazım Var” diyoruz. Taleplerimiz şunlardır:

1) Eğitim her düzeyde, herkes için eşit ve tamamen parasız olmalı.

2) Tüm üniversite öğrencilerinin KYK borçları silinmeli ve tüm öğrencilere her ay karşılıksız olarak eğitim katkısı verilmeli.

3) Tüm öğrencilerin sağlıklı ve parasız beslenme hakkı karşılanmalı.

4) Tüm öğrencilere güvenli barınma hakkı ücretsiz olarak sağlanmalı.

5) Tüm öğrenciler için ulaşım ücretsiz olmalı.

Eğer sen de bu talepleri paylaşıyorsan ve en temel ihtiyaçların bile parayla karşılandığı bir düzene itirazım var diyorsan imza ver, birlikte mücadele edelim.