Gençlik TAMAM Diyor!

Türkiye 24 Haziran’da baskın seçime gidiyor.

16 yıllık iktidarının sonunda ülkeyi ekonomik, siyasal ve toplumsal bir yıkımın eşiğine getiren Saray Rejimi, adaletsiz ve hukuksuz koşullarda yapılacak seçimlerden medet umuyor. Ancak OHAL’e, zorbalığa, tüm devlet olanaklarının seferber edilmesine rağmen Saray Rejimi için işler şimdiye kadar hiç de planlandığı gibi gitmedi.

Fabrikalardan, mahallelerden, kampüslerden, okullardan bir bir ‘tamam’ sesleri yükselirken; Türkiye toplumu, uzun bir süre sonra ilk defa AKP’den ve onun yarattığı yıkımdan kurtulabileceğine inanır, mücadeleye hazırlanır hale geldi.

Tablo belirginleşirken Türkiye devrimcilerini arıyor.

Yaşadığımız karanlık günlerden gerçek bir kurtuluşun ancak bu arayışa verilecek doğru yanıt ile olacağını biliyoruz. Ancak Türkiye’yi emek, bağımsızlık ve laiklik ekseninde yeniden kurmak için toplumsal muhalefete öncülük etme görevine sahip olan sosyalist hareket, ne yazık ki görevden kaçıyor.

Toplumun ayağa kalktığı ve arayışa geçtiği Haziran Direnişi’nin üzerinden dile kolay beş yıl geçti. Bu süre boyunca siyaset üretme yeteneğini yitirmesinin sonucunda apolitizm ile pragmatizm arasında sıkışan Türkiye solu, ya siyasal alanın tümüyle dışına kaçtı, ya da yalnızca siyaset içerisinde kalabilmek adına başka güçlerin kanatları altına sığındı. Sol, Gezi Parkı’nda başlayan arayışa bir bütün olarak sırt çevirdi.

Türkiye’nin mücadele tarihi ise bize şunu öğretti: Kriz ve tıkanıklık dönemleri safları belirginleştirir, yeni yollar açar ve böyle dönemlerde ülke en çok da devrimcilere ihtiyaç duyar. Kimsenin şüphesi olmasın. Gençlik, açılan yoldan yürüyecek, mücadelenin başarıya ulaşması için Türkiye’de sol adına yeniden kurulması gereken ne varsa görev edinecek, bu görevler için bir bütün olarak seferber olacaktır.

24 Haziran’ın ardından Türkiye en çok da bu yönde genç ve devrimci bir iradeye ihtiyaç duyacak. Bu ihtiyacı karşılamak için ne gerekiyorsa yapacağımızı bugünden ilan ediyor, seçime kadar olan sürede ise acil görevlerimize odaklanıyoruz.

Herkesi sandığa gidip Saray Rejimi’ne karşı ilerici, emekten yana adaylara oy vermeye, hep birlikte ‘tamam’ demeye çağırıyoruz.

Bundan çok daha önemlisi, önceki sandık deneyimlerinde çokça rastladığımız üzere halkın iradesinin çalınmaması için sandıklara sahip çıkmaya davet ediyor; seçim ve sayım işlemleri sırasında yaşanması muhtemel her türlü hukuksuzluğu engellemek için mücadele etme kararlılığımızı bir kez daha ilan ediyoruz.

Kahrolsun Saray!

Yaşasın Cumhuriyet!