FKF

 

FKF’ye kimler üye olur? Nasıl Çalışır?

Fikir Kulüpleri Federasyonu üniversitelerde, liselerde okuyan, bir yandan da ülke sorunlarıyla ilgilenen ve çözüm arayan gençlerden oluşuyor.

Gençliğin Mücadele Programı’nı sahiplenen herkes FKF’li olabilir. Mücadele Programı’nı üniversitelerinizdeki ve liselerinizdeki FKF’lilerden ya da sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşarak edinebilirsiniz. Ama kısaca özetlemek gerekirse biz gericiliğe, faşizme, piyasacılığa, emperyalizme karşı mücadele veren bir gençlik örgütüyüz. Amacımız, bir program çerçevesinde ortak yönlerimiz üzerinden birleşerek ortak mücadele vermek. Çalışma tarzımız da şu; karar alma organlarımız olarak meclislerimiz var.

Meclislerimiz kampüslere, fakültelere göre kuruluyor. Meclislerimizde hep beraber karar aldıktan sonra, kararlarımızı uygulamak için de beraber işe koyuluyoruz. FKF üyesi kulüpler de bir yandan kendi alanlarıyla ilgili üretim yapmaya devam ederken, bir yandan da FKF’nin doğrultusuyla kendi alan gündemlerini buluşturacak yollar arıyor. Merkezi kurullarımızı her yıl yaptığımız kongrelerle yeniden seçiyoruz. İşleyişimizi de daha detaylı öğrenmek için FKF Çalışma Kılavuzu’na bakabilirsin.

FKF ne yapacak?

FKF, memleket ne zaman gençliğe ihtiyaç duysa orada olacak. Tıpkı Gezi Direnişi’nde olduğu gibi.

Bugünün en önemli mücadelesinin laikliği ve Cumhuriyet’i yeniden kazanmak olduğunu düşünüyoruz. Emekten yana bir Cumhuriyet kurmak günümüz için en önemli görevimiz. FKF bu görevi yerine getirirken hiçbir zaman cemaatlerce, tarikatlarca kandırılmayacak. Bir cemaatin yerine başka bir cemaati koymaya çalışanların tersine, cemaat ve tarikatlara karşı amasız, fakatsız, topyekun mücadele edecek. Laikliği bu ülkede yeniden kuracak. Başkanlık adı altında gerçekleştirilmeye çalışılan diktatörlük sevdasına son verecek. Emekçilerin Cumhuriyet’ini kuracak. İlerici, aydınlanmacı ve kamucu en geniş gençlik cephesini oluşturacak. Üniversitelerde, liselerde, mahallelerde dayanışma ağları örecek. Birileri çıkar ilişkilerini öne çıkarmaya çalışıyorsa, onun karşısında dayanışmayı öne alacak, insanlığı savunacak.

Türkiye, Gezi Direnişi sonrasında daha büyük bir arayış içine girdi. Türkiye, devrimcilerini arıyor. Gençlik bu arayışa yanıt verecek. FKF bu yanıtın temsilcisi olmak için daha fazla mücadele edecek. Türkiye devriminin kadrolarını yetiştirmeyi kendisine en büyük görev olarak bilecek. Örgütlenecek, büyüyecek, güçlenecek. Ülkenin kaderini eline alacak, karanlık bulutları dağıtacak, aydınlık geleceği kazanacak. Bunların hepsini seninle beraber yapacak. Bu yüzden seni de aramızda görmek, seninle beraber mücadele etmek istiyoruz.