Fahrettin Koca İstifa!

Covid-19 salgını başladığı günden beri AKP iktidarı halka yalan söylemekten vazgeçmiyor. Salgının ilk haftalarında maske dağıtmayı bile doğru düzgün beceremeyen iktidar, başarısızlıklarına her gün bir yenisini daha ekliyor.

30 Eylül günü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada “her vaka hasta değildir” ifadesi yer aldı. O güne kadar günlük olarak açıklanan tablolarda yer alan vaka sayısı yerini hasta sayısına bıraktı. 15 Ekim’de kalkacağı söylenen hasta-vaka ayrımı bakanlıktan herhangi bir açıklama yapılmaksızın devam etti. Yaklaşık 2 ay sonra bugün hasta sayısı dışında yer alan vaka sayısı 28.351 kişi olarak açıklandı.

Sokağa çıkma yasağını, yasaktan 1 gün önce açıklayıp kalabalık görüntülere sebebiyet veren, anlaşılır ve açık bir metin dahi yayımlayamayan, patronları ve sermayeyi korumak için pandeminin ekonomik koşullarını emekçiye yükleyen, her fırsatta suçu halkta bulan AKP; konu kendi başarısız politikalarına geldiğinde yaptıkları hatalara bahaneler üreterek işin içinden çıkmaya çalışıyor.

Yaşanan ekonomik krizin de, salgının kontrol edilemez bir duruma gelmesinin de sorumlusu sizsiniz. Aylarca halkın gözünün içine baka baka söylediğiniz yalanları “açık test politikası geçtik” cümlesi ile örtbas edemezsiniz. Önce şu sorulara yanıt vermek zorundasınız:

1- Testi pozitif çıkan kişilerin temaslılarına semptom göstermedikleri durumda test yapılmıyor. Gerçek pozitif sayısını belirlemek için çok önemli olan bu testler neden yapılmıyor?

2- Açıklanan vaka sayısı içerisinde mükerrer testler dahil ediliyor mu?

3- Testi negatif gelen ama diğer klinik belirteçlerle Covid-19 tanısı koyulan kişilerin sayısı kaç? Bu kişiler neden tabloya dahil edilmiyor?

Aylardır bu sorulara açıklık getiremeyen, halkı her gün daha fazla çaresizliğe ve yoksulluğa sürükleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere salgını yönetemeyen bütün sorumlular derhal istifa etmelidir!